19 rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera

opublikowano: wtorek, 2 lipca 2019

W ostatnią niedzielę czerwca wspominaliśmy w Łopusznej śp. ks. prof. Józefa Tischnera w 19 rocznice jego śmierci. Uroczystość ta została włączona w cykl wydarzeń odbywających się z okazji 100-lecia Związku Podhalan w Polsce.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu w Łopusznej przy grobie ks. prof. gdzie odmówiona została modlitwa za duszę śp. ks. Tischnera, a na jego grobie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Zagrała muzyka góralska oraz zabrzmiała pasterska trombita. Następnie poczty sztandarowe, które przybyły na tę uroczystość wraz ze wszystkimi obecnymi przemaszerowali przy dźwiękach góralskiej muzyki do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona msza św. w intencji duszy śp. ks. prof. Józefa Tischnera. Mszę św. koncelebrowali wspólnie księża kapelani Związku Podhalan, ks. Władysław Zązel – kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan oraz proboszcza parafii Łopuszna ks. Kazimierz Foltyn – kapelan oddziału Związku Podhalan w Łopusznej.

Po mszy Pani Józefa Kuchta - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej zaprosiła wszystkich na dalszą część uroczystości do siedziby GOKu. Po poczęstunku, który przygotowały gaździny z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Nowy Trag wszystkich przybyłych przywitali Pani dyrektor GOKu oraz wójt Gminy Nowy Trag Pan Jan Smarduch. Pani dyrektor przybliżyła również postać jednego z największych Polaków, który za miejsce wiecznego spoczynku wybrał sobie Łopuszną. Następnie głos zabrał brat sp. ks. Pan Kazimierz Tischner, który powiedział, że im więcej lat mija od śmierci jego brata tym jest go więcej dzięki ludziom dla których był bliski. Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Pan Andrzej Skupień odczytał oficjalne stanowisko Związku Podhalan w sprawie ostatnich informacji odnośnie rzekomej współpracy ks. Józefa Tischnera ze Służbami Bezpieczeństwa w czasach komunistycznych. Jako, że w ramach uroczystości wspominkowych ks. Tischnera odbyło się 45-lecie działalności Związku Podhalan oddział Łopuszna, prezes Zarządu Głównego złożył na ręce prezesa oddziału Łopuszna najserdeczniejsze gratulacje oraz życzył dalszych lat owocnej działalności.

Prezes Związku Podhalan oddział Łopuszna Pan Mateusz Buła krótko przybliżył historię oddziału oraz podziękował wszystkim, którzy przez te 45 lat przyczynili się do funkcjonowania Związku Podhalan w Łopusznej.

Po części oficjalnej przyszła pora na cześć artystyczną. Na scenie łopuśniańskiego GOKu wystąpili: Zespół Regionalny „Góralsko Brać” z Łopusznej, Zespół Regionalny „Zielony Jawor” z Krempach, a na zakończenie uroczystości piękny koncert zagrał Zespół CorNatura.

fot. Jan Malinowski, Julian Kowalczyk

Zdjęcia TUTAJ

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY