Pamięć o Księdzu Tischnerze - to honor, zaszczyt, wyróżnienie

opublikowano: wtorek, 3 lipca 2012

Dalszą część wieczoru prowadziła Pani Stanisława Staszel z zespołem WST – „ Nasza Rodzina ”. Przy akompaniamencie śpiewu i muzyki góralskiej wspominała osobę Księdza Jegomościa. Najważniejszym punktem sobotniego spotkania było wysłuchanie archiwalnego nagrania kazania, w którym Profesor Józef Tischner mówił o wychowaniu. Zgromadzeni w naszej świątyni mieli też okazję posłuchać wspomnień o autorze „ Filozofii po góralsku” w wykonaniu znawcy Jego biografii -Redaktora Wojciecha Bonowicza. Przypomniał on mało znane, wesołe wątki z życia księdza . Wspólne spotkanie zakończył śpiew i muzyka w wykonaniu zespołu regionalnego „ WST – Nasza Rodzina”.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się modlitwą i złożeniem kwiatów na grobie Zacnego Kapłana Ks. Prof. J. Tischnera. Wokół grobu zgromadzili się : rodzina , przedstawiciele władz , poczty sztandarowe Związku Podhalan i OSP, nauczyciele Rodziny Szkół Tischnerowskich, bohaterowie „ Filozofii po Góralsku”, przyjaciele Księdza , delegacja z Jawiszowic i Warszawy, kapela góralska im. Ks. J. Tischnera oraz mieszkańcy Łopusznej. Przy takiej okazji zawsze nasuwają się rozmaite refleksje nad sensem życia , nad Jego wartościami, nad tym co w życiu jest najważniejsze. Stojąc nad grobem tak wybitnej osobowości , wspominając Jego drogę życiową, Jego spuściznę literacką wszelkie wątpliwości dotyczące sensu istnienia odsuwają się na dalszy plan.

Łopuszna wiele księdzu zawdzięcza. Tak jak za swojego życia rozsławiał swoją ukochaną miejscowość tak i po śmierci za Jego przyczyną o Łopusznej pamiętają ludzie, przyjeżdżając na grób Profesora a przez to odwiedzają nasz piękny góralski kawałek ziemi. Tak też było ostatniej niedzieli.

Mszę świętą w kościele Trójcy Przenajświętszej za duszę śp. ks. Profesora J. Tischnera odprawił Ksiądz Proboszcz Paweł Potoczny. Uroczystość była także okazją przybliżenia wszystkim obecnym na mszy dzieła misyjnego jakim jest budowa studni w Czadzie im. Janiny Tischner – bratowej księdza . Uczyniła to Pani Diana Bonowicz z Fundacji Kapucyni i Misje „ Podarujmy im życie”.

Dalsza część niedzielnych uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury gdzie znajduje się Izba Pamięci Ks. Tischnera.
Zebranych w domu kultury gości przywitała dyrektor GOK-u Józefa Kuchta oraz z v-ce Wójt Gminy Nowy Targ Marcin Kolasa. Tutaj po regionalnym poczęstunku na scenie wystąpił zespół regionalny im. L. Łojasa dając popis swoich góralskich umiejętności śpiewaczych, tanecznych i muzycznych. Na scenie pojawili się ze swoimi dziećmi co budziło ogólny zachwyt i napawało optymizmem, że dzieci idąc śladami swoich rodziców będą pielęgnowały tradycje kultury góralskiej ,które tak bardzo cenił Ksiądz Tischner.

Następnym punktem programu była promocja książki pt: „ Łopuszna kościół drewniany” o ukochanej świątyni księdza Tischnera z udziałem autorów Pana Wojciecha Bonowicza i Rafała Monity oraz pomysłodawcy wydania książki księdza Proboszcza Pawła Potocznego. Była także okazja do nabycia tej cennej pozycji z autografami autorów.

Organizatorzy XII rocznicy śmierci Ks. Prof. J. Tischnera dziękują wszystkim za pamięć i udział w tegorocznych uroczystościach w Łopusznej.

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY